Nazilli Oto Kiralama

Araç Kiralamada Maliyetler Yükselişte

Günlük ve operasyonel araç kiralamada döviz kuru,faiz ve araç fiyat artışlarından kaynaklyanan maliyet yükselmeleri kapıda. Bu yıl hem kısa hem de uzun dönem kiralamada yaklaşık yüzde 10’luk büyüme öngörülüyor.

TOKKDER’in(Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği) raporuna göre Türkiye’de 2018’de satılan yeni otomobil sayısı yüzde 5,5 azalırken aynı dönemde operasyonel kiralama sektörünün filosundaki araç sayısı yüzde 11,6 artarak 365 bin 782 adede ulaştı. 2018’de 13 milyar 854 milyon TL’lik yeni araç yatırımı yaparak Türkiye’de satılan yeni otoların yaklaşık yüzde 20’sini filosuna katan operasyonel kiralama sektörünün aktif büyüklüğü ise 29 milyar TL’yi aştı. Günlük kiralama sektörü de turizmdeki toparlanmayla tekrar canlandı.

2019 yılı itibarıyla döviz kuru, faiz ve sıfır km araç fiyatlarındaki artış günlük ve operasyonelkiralamacıların maliyetlerini artırıyor. Euro bazında olan kiralamalar haricinde araç fiyatları geçen yıla göre yüzde 30’larda artarken kiralama fiyatları ise ortalama yüzde 25’lerde zam gördü. Firmalar aralarındaki rekabetten dolayı maliyetleri artmasına rağmen fiyatlarını gereken seviyede yükseltemiyor. Kısa dönem kiralamalarda küçük sınıf araçlarda bugünlerde 130 TL’ye otomobil bulunabilirken yoğun sezonda bu rakamlar artık bulunmayacak gibi gözüküyor. Kısa ve uzun dönem kiralamacıların bu yıl da pazardan yaklaşık 150 bin adetlerde yeni araç alması öngörülmekte. eryaman araç kiralama

© 2019-2020 Başkent Oto Kiralama Eryaman Şube, Tüm Hakkı Saklıdır.
Gizlilik Bildirimi - KVKK Politikası | CinFikir